9 Nisan 2015 Perşembe

Doğum Çantasında Bulunması Gerekenler

Doğum çantası, hamile bayanların doğum için hastaneye gittikleri zaman kendilerine ve bebeklerine lazım olacak eşyaları bulundurdukları bir çantadır. Anne adaylarına yardımcı olabilmek için doğum çantasında bulunması gerekenler, doğum çantası nasıl hazırlanmalı gibi soruların cevabını araştırdık.
Doğum Çantası Ne Zaman Hazırlanmaya Başlanmalı?
Doğum çantası bebeğin varlığı öğrenildiği andan itibaren anne adayları ve yakınları tarafından alınan eşyalar sayesinde aylar öncesinden hazırlanmaya başlanır. Bu eşyaların gerekli olanlarını kendi eşyalarınızla birlikte küçük bir çantaya güzelce yerleştirin. Çanta çok büyük olmamalı, evde göz önünde bulundurabileceğiniz bir çanta olursa tüm aile bireylerinin bileceği ortak bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Böylelikle doğum başladığında siz o telaşla çantayı almayı unutsanız bile diğer aile bireyleri tarafından fark edilmesi kolaylaşır. Doğum çantasını doğuma 1 ay kala hazır edip, kapının yakınlarında bir yerde muhafaza edebilirsiniz.
Doğum Çantasında Bulunması Gerekenler?
  • Kendiniz için pijama veya gecelik, tarak, kadın pedi, emzirme sütyeni, iç çamaşırı,  bir çift terlik ve hastaneden çıkarken giymek için kıyafet.
  • Bebeğiniz için yenidoğan bezi, ıslak mendil, 1 tane bebek battaniyesi, atlet, zıbın, eldiven, şapka ve çorap gibi doğduğunda üzerine giydireceğiniz kıyafetler. Bir de hastaneden çıkarken üzerine giydirmek istediğiniz bir giysi alabilirsiniz.
  • Hamileliğiniz boyunca uygulanan bütün kontroller ve testlerle ilgili evraklar, hastaneye yatışınız esnasında gerekli olabilecek tüm belgeleri de mutlaka doğum çantasına yerleştirin. Özellikle de testlerin ve tüm kontrollerinizin kayıtlı olduğu belgeler doğum anında büyük önem taşıyacağı için bunları mutlaka yanınıza alın.
Bazı bayanlar doğum çantasını adeta bir bavul kadar büyük hazırlayıp, bebeğine ve kendisine lazım olmayacak birçok gereksiz eşyayı doldurmaktadır. Doğum çantasına bebek için çarşaf takımı koyan anne adayları da vardır. Tedbirli olmak iyidir fakat gereğinden fazla eşyayla doldurulmuş bir doğum çantası çoğu zaman doğum telaşı yüzünden evde unutulabilmektedir. Daha küçük boyutlu bir çanta ise her zaman gözünüzün önünde bulundurabileceğiniz için daha avantajlıdır.
 Doğum çantası bebeğinizin ve sizin hastanede mağdur olmanızı önleyecek gerekli bir uygulamadır. Doğum yapacağınız hastane size çoğu şeyi temin edebilir fakat bebeğinizin ve kendinizin şahsi eşyalarını kullanmanız daha uygun olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder