9 Nisan 2015 Perşembe

Andropozda Testosteron Takviyesi Performansı Arttırıyor!Erkekler yaş ilerledikçe, kadınların yaşadığı menopoza benzeyen bir süreç yaşıyorlar. Bu süreçte kadınlardaki östrojen hormonun eksikliği ile başlayan bu sürecin erkekteki tetikleyicisiyse testosteron seviyesinin düşmesiyle oluşmakta. Her ne kadar erkeklerde yaşanan kayıp kadınların yaşadığı kadar büyük olmasa da azalmakta olan erkeklik hormonu nedeni ile bazı sıkıntılar yaşanmaktadır. Andropozun bir diğer deyişi ise yaşlanan adam sendromudur.

Testosteron Nedir? Ne İşe Yarar?

Erkeklerde testosteron eksikliği hayati bir öneme sahip olmasa bile bu hormonun varlığı erkek özelliklerin fonksiyonu ve gelişimi için şarttır.
Testosteron, erkeklerin erkek özelliklerinin oluşmasına anne karnında iken katkıda bulunmaya başlamaktadır. Testosteron hormonu ergenlik döneminde de ikincil seks özelliklerinin gelişimini de sağlamaktadır. Vücutta kıllanmayı, cilt salgısı üretimini, ses kalınlaşmasını, kan yapımını ve kas kütlesindeki artışı da tetiklemektedir. Testosteron hormonu genel sağlığı, zihinsel ve fiziksel performansı büyük derece de etkilemektedir. Duygusal durum ile motivasyonun yanı sıra testosteron hormonu erkeklerde cinsel performans üzerinde de önemli etkileri vardır. Cinsel istek, cinsel aktivite, gece ereksiyonları ve fantezilere kadar orgazm sıklığı da testosteron hormonu tarafından yönetilmektedir.

Testosteron Hormonu Eksikliği Neden Olmaktadır?

Testiste testosteron üretiminde azalma olabilir. Bu azalma, testis travmalarında, inmemiş testis vakalarında ve komplike olan kabakulak vakalarında görülmektedir. Testis dokusunu azaltabilecek tüm durumlarda bu hormonun üretimi azalır.

Testosteron Hormonu Eksikliği Nasıl Teşhis Edilir?

Sabah erken saatlerde aç karnına bir laboratuara kan vermek teşhis için yeterlidir. Bu şekilde toplam ve serbest testosteronların ölçümü yapılır. Cinsellik ile ilgili bölüm araştırılırken seks hormonunu bağlayan globulin ölçümü de yapılır. Çıkacak lan sonuçları ürolog ya da cinsel tıp uzmanı yorumlayarak hastaya testosteron hormonlarının oranları ile ilgili bilgi verir.

Testosteron Hormonu Takviyesine Hangi Aşamada Karar Verilir?

Günümüzde prostat kanseri olan hastalara bile testosteron replasmanı yapmak mümkündür. Testosteron hormonu replasmanı prostat kanseri riskini arttırmadığı gibi prostat kanseri hastalarında kanserin ilerlemesini arttırmadığı konusunda son zamanda oldukça yayınlar da bulunmakta. Bundan 5 yıl öncesine kadar gittiğimizde ise testosteron replasmanının prostat kanseri riskini arttıracağı düşünülmekteydi. Şimdi ise değişti.

Testosteron Takviyesi Uygulaması Herhangi Bir Durumda Sakıncalı Olabilir Mi?

Uyku apnesinde, erkeklerde görülen meme kanserinde ve bu durumlardan etkilenebilecek bazı hastalıkları olan erkeklerde testosteron replasmanı yapılması sakıncalı bulunmaktadır.

Testosteron Hormonu Nasıl Takviye Ediliyor?

Testosteron hormonu replasmanı ağızdan, cilde sürme yolu ya da damar içine yolu ile yapılabilmektedir. Bu uygulama teknikleri arasında ise cilt üzerine jel sürme en yaygın ve en basit olanıdır. Hasta erkek jeli cildinin üzerine günde bir defa sabahları uygulaması yeterli olmakta. Tedavide yaş sınırlaması yoktur ve bununla beraber bu tedavi ömür boyu da sürebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder